Badanie wzroku – kiedy warto wybrać się do optometrysty?
Ten tekst zajmie 3 min czytania.
Badanie wzroku – kiedy warto wybrać się do optometrysty?
Bóle głowy, mrużenie, pieczenie i łzawienie oczu – zastanawiasz się czy to już powód, żeby przebadać wzrok? Czy to normalne, że po całym dniu widzisz gorzej? Kiedy powinieneś wybrać wizytę u optometrysty, a kiedy u okulisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie!
Powyższe dolegliwości szybko mijają. Ból głowy niweluje tabletka, a pieczenie oczu – krople. Warto jednak się zatrzymać i poszukać przyczyny. Może Twoje oczy są zmęczone pracą przy komputerze? A może chodzisz na co dzień w okularach i nie czujesz się w nich komfortowo? W takich wypadkach warto wybrać się do optometrysty i skorzystać z kontrolnego badania wzroku. Optometrysta jest specjalistą w zakresie wad wzroku oraz doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych. Badanie optometryczne wykonasz w salonie optycznym.
Należy jednak pamiętać, że bóle oczu, zapalenie spojówek oraz wszelkie urazy i zmiany w okolicach oczu należy konsultować z lekarzem – okulistą, który specjalizuje się w leczeniu chorób oczu. Badanie okulistyczne wykonasz w swojej placówce medycznej.
Poniżej wskazujemy objawy, które powinno się skonsultować z optometrystą:
- Bóle głowy – jeśli pracujesz przy komputerze, a po całym dniu w biurze boli Cię głowa i mrużysz oczy to wyraźny znak, że należy udać się do specjalisty.
- Niewyraźne widzenie – jeśli nie dostrzegasz detali i zdarza Ci się gubić ostrość obrazu – to może być coś więcej niż zwykłe zmęczenie, koniecznie sprawdź czy nie potrzebujesz korekcji wzroku!
- Mrużenie oczu – na celu wyostrzenie widzianego obrazu, często robimy to nieświadomie. Ciągłe mrużenie oczu to znak, że nie widzisz wystarczająco wyraźnie. Może to doprowadzić do bólów głowy i będzie miało wpływ na obniżenie komfortu Twojego widzenia.
Jeśli wskazane dolegliwości są ci znane, zgłoś się na kontrolne badanie wzroku. Zarezerwuj minimum 30 minut czasu, najlepiej w ciągu dnia, kiedy Twoje oczy są wypoczęte. Badanie w gabinecie rozpocznie się od szczegółowego wywiadu przeprowadzonego przez Optometrystę. Następnie zostaniesz poproszony, aby usiąść na fotelu, a automatyczny foropter i Optometrysta przeprowadzą właściwe badanie wzroku.
Sprawdzenie ostrości widzenia i seria testów pozwolą dobrać odpowiednią korekcję wzroku. Po zakończeniu badania na foropterze, Optometrysta dobierze odpowiednie szkła korekcyjne i poprosi Cię o założenie oprawki próbnej. Następnie zostaniesz poproszony o krótki spacer po gabinecie, aby ocenić jakość swojego widzenia i jego komfort. Specjalista sprawdzi również Twój wzrok do bliży i poinformuje Cię, czy potrzebujesz okularów do czytania lub okularów do komputera. Dokładnie wykonane badanie wzroku zaowocuje perfekcyjnie dobranymi okularami.
Po odebraniu swoich nowych okularów, przekonasz się na własnej skórze, że wspomniane dolegliwości możesz wyleczyć korekcją wzroku. Pamiętaj, aby nie robić badania w przypadkowym miejscu, tylko w profesjonalnym gabinecie optycznym. Ważne, aby wybrać dyplomowanego optometrystę, który postępuje zgodnie z wytycznymi PTOO (Polskie Towarzystwo Optyki i Optometrii). Warto również sprawdzić opinie na Google i znaleźć odpowiedniego specjalistę z indywidualnym podejściem do Ciebie. Wzrok to twój najważniejszy zmysł – dbaj o niego!
Nie ma powodów, aby obawiać się korekcji wzroku i noszenia okularów. W tych czasach masz wybór spośród setek tysięcy oprawek okularowych w nieskończonych kolorach i kształtach – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Aby mieć pewność, że okulary będą komfortowe i trwałe, warto zaufać markom okularowym, które zostały stworzone przez rzemieślników optycznych.